Blog

Goldman Sachs: Cena zlata će dostići 4.000 dolara po unci sledeće godine.

Goldman Sachs, najveća američka investiciona banka, i UBS, najveća švajcarska banka, ponovo su podigli svoje prognoze za cenu zlata, jer će potražnja od strane centralnih banaka biti još veća nego što se očekivalo, a sve više investitora traži zaštitu od ekonomske recesije i geopolitičkih rizika.

Analitičari Goldman Sachsa očekuju da će cena zlata porasti na 3.700 dolara po unci do kraja ove godine. Do sredine 2026. godine procenjuju da bi cena unce trebalo da dostigne 4.000 dolara. Stratezi UBS-a predviđaju da će zlato do kraja godine trgovati po ceni od 3.500 dolara.

U slučaju da se ostvari ekstremni rizik, odnosno najgori scenariji poput trgovinskog rata i ekonomske recesije, analitičari Goldman Sachsa navode da bi zlato moglo da poraste i na 4.500 dolara do kraja ove godine.

Brzi rast se nastavlja

Cena zlata porasla je za 6,6 odsto u dolarima prošle nedelje, što predstavlja najveći nedeljni rast od 1999. godine. U prvom kvartalu zlato je skočilo neverovatnih 19 odsto, što je najbrži kvartalni rast još od 1986. godine.

Najnoviji rekord postavljen je u ponedeljak ove nedelje, kada je unca dostigla cenu od 3.245 dolara. Na početku prošle godine zlato se trgovalo ispod 2.000 dolara. Trenutno se cena zlata kreće oko 3.220 dolara po unci.

Analitičari Goldman Sachsa naveli su da će potražnja centralnih banaka za zlatom ove godine iznositi oko 80 tona mesečno, što je više od prethodne prognoze od 70 tona. Takođe su dodali da bi rastući rizici od recesije mogli da podstaknu priliv sredstava u ETF fondove koji prate cenu zlata.

Priliv sredstava veći od očekivanog

„Nedavni prilivi sredstava u ETF fondove prijatno su nas iznenadili, što verovatno odražava povećanu potražnju podstaknutu rizikom od recesije. Pad cena rizičnijih sredstava takođe je imao svoju ulogu,“ naveli su analitičari Goldman Sachsa. Goldman procenjuje da postoji 45 odsto šanse za recesiju ove godine.

Ukoliko se ostvari scenario recesije, prilivi u ETF fondove mogli bi dodatno porasti, što bi cenu zlata moglo pogurati na 3.880 dolara po unci do kraja godine.

Grafikon ispod prikazuje koliko su prilivi zlata u ETF fondove naglo porasli ove godine. Posebno se izdvaja nagli skok interesovanja za zlato među američkim investitorima.

Priliv zlata u ETF fondove (u tonama)

U međuvremenu, najveća švajcarska banka UBS Group očekuje širok rast potražnje za zlatom – od centralnih banaka do različitih investicionih fondova i upravljača imovinom. Kako dolazi do velikih promena u globalnoj trgovini i geopolitici, udeo sigurnih utočišnih sredstava u portfeljima će rasti.

Povećanje udela zlata u investicionim portfeljima

Strateškinja UBS-a, Joni Teves, izjavila je da investitori i dalje imaju mnogo prostora da povećaju svoje zlatne rezerve i da „još uvek nema previše ljudi“ na tržištu.

„Udeo zlata u ukupnoj imovini fondova mogao bi premašiti nivoe iz 2020. godine, ali verovatno neće dostići nivo iz 2012–2013. godine,“ dodala je Teves. Takođe je istakla da je baza investitora u zlato porasla još od finansijske krize 2008. godine.

Nastajuća nesigurnost stvara potrebu za diverzifikacijom portfolija, što je korisno za zlato.

Prema Teves, tržište postaje nešto uže, jer je rast proizvodnje minerala nizak, a veliki deo zlata je zaključan u trezorima centralnih banaka i ETF fondovima. Ove okolnosti mogu značiti da će kretanje cena izazvano povećanom potražnjom biti oštrije.

Ključni zaključci
S obzirom na to da cene zlata već rastu i globalna nesigurnost ne pokazuje znakove smanjenja, i Goldman Sachs i UBS predviđaju snažan pozitivni pogled na ovu plemenitu metalnu imovinu.

Potražnja centralnih banaka, rastući interes investitora i geopolitička nestabilnost sve se usklađuju kako bi zlato moglo da dostigne potencijalno rekordne nivoe. Kako svet bude sve više suočen sa ekonomskom turbulencijom, zlato nastavlja da pokazuje svoju vrednost, ne samo kao sigurno utočište, već i kao strateška i pravovremena investicija.

Bez obzira na to da li ste iskusni investitor ili tek ulazite na tržište, predstojeći meseci mogu pružiti zlatnu priliku.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *