Rekordna potražnja za zlatom u 2024. godini – šta nas čeka dalje?

Svetski savet za zlato (WGC) nedavno je objavio izveštaj o potražnji za zlatom u prethodnom kvartalu, kao i u celokupnoj 2024. godini. Prema dostupnim podacima, centralne banke i investitori pogurali su potražnju za ovim plemenitim metalom na neviđene nivoe, obarajući sve dosadašnje rekorde.
Ali, šta tačno stoji iza ovog rasta i šta možemo očekivati u budućnosti?
Trgovinski ratovi dodatno povećavaju potražnju za zlatom u 2025. godini
Trenutno, cena zlata beleži istorijske maksimume – 2.818 evra po unci, odnosno 2.906 dolara po unci. Sve veća globalna nesigurnost podstiče investitore da traže sigurna utočišta za svoj kapital, a zlato tradicionalno predstavlja jedan od najsigurnijih i najpouzdanijih instrumenata za očuvanje vrednosti.
Ono što dodatno komplikuje situaciju jeste eskalacija trgovinskih tenzija između vodećih svetskih ekonomija. Novi trgovinski rat između globalnih sila mogao bi izazvati ozbiljne ekonomske poremećaje, uključujući povratak inflacije i nestabilnost na finansijskim tržištima.
U poslednjem obrtu geopolitičkih događaja, američki predsednik Donald Tramp planira uvođenje carina od 25% na sav uvoz čelika i aluminijuma u SAD. Ove mere mogle bi ozbiljno pogoditi Kanadu, koja je najveći snabdevač aluminijuma američkom tržištu, kao i Meksiko, ključnog partnera u trgovini čelikom. Evropska unija i ostali trgovinski partneri takođe razmatraju recipročne kontramere, uključujući 10-postotne carine na sav uvoz iz SAD-a.
Kina nije ostala dužna – uvela je carine od 15% na američki ugalj i tečni prirodni gas, dok je na sirovu naftu, poljoprivredne mašine i automobile s velikim motorima primenila tarife od 10%. Osim toga, kineske vlasti su uvele izvozne kontrole na 25 retkih metala neophodnih za tehnološku i vojnu industriju, dodatno zaoštravajući situaciju.
Hoće li cena zlata dostići 4.000 dolara po unci?
Analitičari su sve uvereniji da bi zlato u narednih godinu dana moglo probiti psihološku granicu od 3.000 dolara po unci, dok neki čak predviđaju skok do 4.000 dolara. Adrian Dej, izvršni direktor kompanije Adrian Day Asset Management, izjavio je za Kitco.com da očekuje da će cena zlata u narednih 12 meseci dostići vrednosti između 3.500 i 4.000 dolara po unci.
Prema njegovom mišljenju, glavni faktor koji podstiče rast cene jeste sve veća distanca centralnih banaka od američkog dolara, koji postaje geopolitičko oružje u međunarodnim sukobima. Istovremeno, trgovinski ratovi, inflacija i slabljenje berzanskih tržišta dodatno pojačavaju nesigurnost, što zlato čini još atraktivnijim za investitore.
„Tržište akcija je nestabilno, inflacija ostaje uporna, a globalni dug dostiže neodržive nivoe. To su savršeni uslovi za novi talas rasta cene zlata“, dodaje Dej.
Iako niko sa sigurnošću ne može predvideti buduća kretanja, jedno je jasno – nestabilnost ostaje dominantan faktor u globalnoj ekonomiji, a zlato, kao i u mnogim prethodnim krizama, dokazuje svoju vrednost kao pouzdano sredstvo zaštite kapitala.
Rekordna svetska potražnja za zlatom u 2024. godini
Ukupna svetska potražnja za zlatom u 2024. godini iznosila je neverovatnih 4.974,5 tona, čime je oboren rekord iz 2023. godine za oko 30 tona. Samo u poslednjem kvartalu prošle godine potražnja je dostigla 1.297,4 tone, što je takođe istorijski maksimum.
Među ključnim faktorima koji stoje iza ovog skoka izdvajaju se centralne banke i institucionalni investitori. Centralne banke su u 2024. godini ponovo nagomilale preko 1.000 tona zlata, pri čemu se gotovo trećina tog iznosa odnosi na poslednji kvartal godine.
Investitorska potražnja za zlatom porasla je za čak 230 tona u odnosu na 2023. godinu, beležeći rast od 25%. Ovo ukazuje na to da sve veći broj investitora koristi zlato kao zaštitu od inflacije i geopolitičkih turbulencija.
Gde je potražnja bila najjača?
Fizička potražnja za zlatom posebno je skočila u Kini i Indiji, gde je zabeležen rast od 112 tona u odnosu na prethodnu godinu. Ove dve zemlje tradicionalno dominiraju tržištem kupovine fizičkog zlata, posebno u sektorima nakita i investicionih poluga.
Takođe, zlato beleži rast potražnje i u tehnološkom sektoru – u 2024. godini ovaj segment potražnje porastao je za 21 tonu, što predstavlja rast od 7% u odnosu na prethodnu godinu. Glavni razlog za ovo je ekspanzija industrije veštačke inteligencije i napredne elektronike, gde zlato ima ključnu ulogu kao visoko provodljiv i korozivno otporan materijal.
Rekordni skokovi cene zlata
Posebno zanimljiv podatak dolazi sa londonskog tržišta plemenitih metala (LBMA), gde je poslepodnevna cena zlata čak 40 puta tokom godine probila rekordne nivoe. Ova referentna cena zlata predstavlja ključnu osnovu za globalno trgovanje i direktno utiče na cene na svim svetskim berzama.
Visoka potražnja i rekordne cene dovele su do toga da ukupna vrednost globalnog tržišta zlata u 2024. godini premaši 382 milijarde dolara, što je još jedan pokazatelj da zlato ostaje najtraženiji i najpouzdaniji oblik investicione sigurnosti.
Šta nas čeka u 2025. godini?
S obzirom na trenutne trendove, očekuje se da će cena zlata nastaviti svoj rast i u 2025. godini, pogotovo ako se trgovinski ratovi nastave i globalne ekonomske neizvesnosti dodatno eskaliraju. Ako analitičari budu u pravu, mogli bismo biti na pragu još jednog istorijskog skoka cene zlata, što će dodatno motivisati centralne banke i investitore da nastave sa kupovinom.
Jedno je sigurno – zlato nikada nije bilo aktuelnije nego sada!